Słabo, ale stabilnie: O tym, co powstrzymuje nas przed spełnianiem marzeń w dorosłym życiu i jak sobie z tym radzić?
Często w dyskursie społecznym marzenia są przedstawiane jako coś, co należy głównie do świata dzieci. W wyniku tego w naszych głowach może się utrwalić przekonanie, że marzenie jest dziecinne, chociaż absolutnie tak nie jest. W miarę dojrzewania mózg rozwija zdolność dostrzegania większej ilości zagrożeń, co może w pewnym sensie ograniczać skłonność do marzycielstwa. Jednakże, niezależnie od wieku, zawsze istnieje możliwość pobudzenia i odnowienia zdolności do marzenia.

Status quo i jego wpływ na nasze decyzje
Choć jedyną stałą w życiu jest zmiana my jako ludzie, preferujemy status quo. Akceptujemy rzeczy takie, jakie są, preferujemy sytuacje nam znane i lubimy, kiedy obecny stan rzeczy się nie zmienia nawet jeśli jest „kiepsko, ale stabilnie”. Dla naszego umysłu stabilnie to wystarczająco. Tym właśnie charakteryzuje się zniekształcenie poznawcze nazywane efektem status quo. Nasila on się zwłaszcza wtedy, kiedy stajemy przed niepewnością, ryzykiem czy trudnymi decyzjami. Efekt ten działa w myśl zasady: „W razie niepewności nie rób nic”. Nierzadko więc powstrzymujemy się od spełniania marzeń, bo obawiamy się nowości, choć w szerszej perspektywie mogłyby one przynieść nam wiele radości i spełnienia.
Zarządzanie dyskomfortem
Kluczowym aspektem jest tutaj chęć uniknięcia dyskomfortu, który jest naturalnym, choć nieprzyjemnym elementem każdego procesu rozwoju, sukcesu czy spełnienia. Aby nauczyć się tolerować taki dyskomfort warto stopniowo eksponować się na mniejsze wyzwania, co pozwoli Ci doświadczyć, że potrafisz sobie poradzić. Na przykład, jeśli obawiasz się wystąpień publicznych, zacznij od mówienia do siebie w lustrze lub aktywnie uczestnicz w dyskusjach towarzyskich. Stopniowe podejmowanie małych kroków i ekspozycja na dyskomfort mogą Ci znacznie pomóc. Warto też wspierać się pozytywnymi afirmacjami, takimi jak: „Wiem, że teraz jest Ci ciężko i czujesz się niekomfortowo, ale to normalne. Wierzę, że dasz radę, warto to kontynuować, ponieważ to prowadzi Cię do spełnienia Twoich marzeń!”.
Analiza korzyści i strat spełniania marzeń
Rozważ również plusy i minusy realizacji marzeń - często okazuje się, że najgorsze rzeczy, które mogą się przydarzyć podczas ich spełniania, nie są tak złe, jak mogłoby się wydawać. Zastanów się, czy spełniając marzenia, działasz zgodnie ze swoimi wartościami i zbliżasz się do nich? Czy tkwiąc w miejscu i nie podejmując chęci spełnienia marzeń, żyjesz życiem, z którego będziesz dumny w przyszłości?
Pokonywanie przeszkód i ograniczeń
Często od spełniania marzeń odciągać mogą Cię też liczne obowiązki, brak pewności siebie, problemy finansowe, czy też brak czasu i wsparcia. W takiej sytuacji warto wziąć swój problem na warsztat i dokładne go opisać. Wypisać potencjalne rozwiązania wraz z ich zaletami i wadami. Następnie oceń, które rozwiązanie jest najlepsze, co dokładnie możesz zrobić, aby je zastosować, do kogo się zwrócić po pomoc oraz stwórz mapę wsparcia, która pomoże Ci spełnić marzenie. Wskazówki tego typu wydają się banalne, ale ile razy bezwiednie odpuściłeś coś, bo wydawało Ci się, że nic z tego nie będzie, a potem żałowałeś?
Rozpisanie mapy wsparcia i wzięcie swojego problemu na warsztat może być pierwszym krokiem, który zachęci Cię do zmiany – czasami wystarczy 5 minut!