Motywacja wewnętrzna to klucz do samorealizacji: Jak motywować się do spełniania marzeń?
Marzenia wielu osób często sięgają bardzo wysoko, przez co wydają się nieosiągalne i budzą obawy przed niepowodzeniem. Właśnie dlatego popularne hasła takie jak „Dream Big” czy „Możesz wszystko, jeśli tylko chcesz i się zmotywujesz”, mogą być bardzo mylące. Skuteczniejsze jest spełnianie ich małymi krokami, które pozwolą Ci zbudować pewność siebie i eliminować pojawiające się wątpliwości. Pamiętaj też, że motywacja wynika raczej z działania, a nie jest jego przyczyną, dlatego czekanie na nią może opóźniać proces tworzenia szczęśliwego życia.

Rola wewnętrznej motywacji w osiąganiu marzeń
Kluczem do samorealizacji i efektywnego spełniania marzeń jest motywacja wewnętrzna. Powinna być ona związana z Twoimi osobistymi wartościami, a nie z obawami przed odrzuceniem lub oceną społeczną. Podczas realizacji marzeń warto wierzyć w siebie i pamiętać, że masz prawo do własnej ścieżki, własnych poglądów i pragnień. Przypominaj sobie, że jesteś wystarczająco mądry i zaradny, aby samodzielnie określić, co w Twoim życiu jest najważniejsze.
Spełnianie marzeń bez presji
Kiedy podążasz za marzeniami zgodnymi ze swoją motywacją wewnętrzną, powinno się to wiązać z ciekawością, chęcią poznania czegoś nowego, samonapędzaniem się, a także chęcią doznawania czy wyzwaniami stawianymi samemu sobie, ale bez presji, nakazów i kar. Dzięki motywacji wewnętrznej wykonujesz czynności dla samego siebie, a nie z pragnienia jakiejś zewnętrznej nagrody. Na przykład w postaci wywarcia wrażenia na innych, dobrej oceny czy materialnych dóbr luksusowych – to miłe, ale bardzo krótkotrwałe zastrzyki szczęścia.
Jak wzbudzać zatem motywację wewnętrzną?
- Odpowiedz sobie na pytania, dlaczego to marzenie jest dla Ciebie ważne i zapisz to. Dodatkowo może być to doskonałą przypominajką w trudnych momentach.
- Metodą małych kroków podejmuj wyzwania, które dają Ci możliwość nauczenia się czegoś nowego, pokonania bariery czy poczucia spełnienia, a nie tylko zewnętrzną nagrodę, na przykład w postaci pieniędzy.
- Przesuń horyzont czasowy i zastanów się czy impulsywne działanie, które zamierzasz wykonać jest warte natychmiastowej nagrody, czy jednak ta bardziej odległa czasowo jest dla Ciebie jednak bardziej wartościowa.
- Korzystaj z każdej okazji, aby przypomnieć sobie o swoich życiowych drogowskazach, priorytetach i prawdziwych marzeniach i rób to, co naprawdę Cię do nich zbliża.
- Zadbaj o to, aby Twoje zasoby psychofizyczne były zaspokojone. Kiedy brakuje nam energii, szybkie nagrody i motywatory zewnętrzne stają się dla nas bardziej atrakcyjne, ponieważ mózg potrzebuje szybkiej pożywki.
- Kontroluj kontrolowalne (np. ilość odkładanych pieniędzy), a odpuść chęć uzyskania kontroli tam, gdzie raczej jej nie masz (np. opinia innych czy wydarzenia na świecie). Nie zamartwiaj się rzeczami na które nie masz wpływu.
Choć badania wskazują, że zewnętrzne motywacje mogą okresowo zwiększyć motywację wewnętrzną, ważne jest, by nie stały się one głównym źródłem Twojego działania. Czasem warto pozwolić sobie na małą nagrodę zewnętrzną, ale nie powinna ona zdominować naszych prawdziwych, wewnętrznych powodów działania.
Jak formułować motywację wewnętrzną w opozycji do zewnętrznej?
- Zamiast podróżować w celu poszukiwania świetnych miejsc do zdjęć na media społecznościowe, podróżuj w miejsca, które zawsze były dla Ciebie marzeniem, inspiracją i możliwością poznania czegoś nowego.
- Zamiast zachęcać siebie lub dziecko do zdobywania dobrych ocen, zachęcaj do uczenia się w celu spełniania swoich marzeń i realizacji swoich pasji.
- Zamiast szukać możliwości rozwoju osobistego, aby mieć mnóstwo pieniędzy, spróbuj szukać dziedzin i aspektów pracy, w których rozwój osobisty będzie dawał Ci przyjemność i satysfakcję.
- Zamiast chęci dekoracji domu w sposób luksusowy, aby wywrzeć wrażenie na znajomych, spróbuj urządzać dom tak, aby wizja spędzania w nim czasu dawała Ci satysfakcję.
- Zamiast chęci do skoku na bungee dla popisu i podziwu, poszukaj w sobie docenienia się za odwagę i dostrzeż, czego można się z takiego doświadczenia nauczyć.
W konsekwencji kluczem do spełnienia i osobistego rozwoju będzie motywacja wewnętrzna, która pozwala działać zgodnie z własnymi wartościami i aspiracjami. Dążenie do marzeń z wewnętrznym przekonaniem i ciekawością otwiera przed Tobą możliwość samodoskonalenia i głębszego zrozumienia siebie.
Warto zatem pielęgnować tę motywację, aby nie tylko osiągnąć wyznaczone cele, ale także cieszyć się każdym krokiem w tej podróży.