Małe kroki do wielkich zmian: Jak dzielić marzenia na osiągalne kroki? Zaangażowane działanie i nawyk jako podstawa spełniania marzeń.
W osiąganiu swoich marzeń warto mieć okresowe „punkty kontrolne”, które dadzą Ci możliwość zmierzenia, czy podążasz w dobrym kierunku. To także miejsca, które pozwalają na „rozłożenie” w czasie drogi do spełnienia marzeń.

Porównać można to do noclegu w połowie samochodowej trasy do celu. Niby można jechać dalej, ale po co ryzykować nadmierne zmęczenie i stwarzać niebezpieczeństwo wypadku. W dodatku podróż na drugi dzień staje się znacznie przyjemniejsza i w rezultacie można przejechać znacznie więcej. Nasze marzenia często są zbyt duże i nie są konkretnie sprecyzowane, bo marzymy na przykład o wielkich podróżach. Koniec końców jednak duże znaczenie ma to, czy wielką podróżą jest dla Ciebie survivalowy wyjazd na Safari, czy podróż po polskich Tatrach – wtedy Twoje „punkty kontrolne” będą wyglądały całkowicie inaczej.
Kluczem punktów kontrolnych jest metoda małych kroków. To tak jak z wchodzeniem po schodach – nie da się wejść od razu na najwyższy stopień.
Zacznij od prostych celów
Warto więc zacząć od wyznaczenia sobie celów, które są dla Ciebie wartościowe i w których realizację naprawdę chcesz się zaangażować. A następnie wybrania spośród nich tych najprostszych. Jeśli Twoim marzeniem jest przykładowo wyprawa górska na Orlą Perć, to nie wyznaczaj sobie od razu celu, który jest na razie nierealny – np. wspięcie się na Rysy. Spróbuj zacząć od tego, co jest dla Ciebie rzeczywiście osiągalne, np. codziennego 10-minutowego spaceru przez tydzień. Tak, zacznij dokładnie od tak prostych rzeczy! Kiedy w kalendarzu codziennie zaznaczysz, że ten pierwszy krok Ci się udał, łatwiej będzie uwierzyć w siebie i podjąć nieco trudniejsze wyzwanie. Ważne, aby nie było za trudne, bo po sukcesie, choćby małym, często może Cię kusić, aby rzucić się od razu na głęboką wodę. Następnym punktem kontrolnym w drodze do wielkich zmian może być więc dodatkowo udanie się 3 razy w ciągu roku na jeden z prostszych dla nas szlaków górskich. Tak samo może być z odkładaniem – zamiast wyznaczać sobie comiesięczne odkładanie wysokich kwot w celu zakupienia sprzętu wspinaczkowego i wyprawy na wymarzony szczyt, spróbuj początkowo odkładać choć kilka złotych dziennie, aby przekonać się, że umiesz i możesz to zrobić. Osiąganie małych celów pozwala na budowanie nawyku, który może przełożyć się na większą zmianę!
Akceptuj niepowodzenia
Mitem jest przekonanie, że każdy nawyk można wykształcić w ciągu 21 dni – to zbyt duże uproszczenie. Budowanie nawyku może być trudne, dlatego istotna jest cierpliwość i akceptacja ewentualnych trudności. Jeśli osiąganie marzeń byłoby łatwe, prawdopodobnie nie docenialibyśmy ich tak bardzo. Ważne jest również, by w swoich „punktach kontrolnych” uwzględniać niepowodzenia. Nie jest możliwe, aby zawsze idealnie realizować plan, bez żadnych odstępstw. W takich momentach kluczowe jest, aby nie ulegać negatywnym myślom, które sugerują, że jedno niepowodzenie oznacza już całkowitą porażkę – a zazwyczaj się one wtedy pojawiają.
Monitoruj postępy
Bardzo ważne w zmianie jest też monitorowanie postępów. Podczas ich weryfikowania możesz obserwować efekty swojej pracy, co da Ci możliwość zauważenia, że jesteś skuteczny, że następuje progres i że coś Ci się udaje robić regularnie. Taka świadomość pomaga budować poczucie wartości, dobre nawyki i zachęca do angażowania się w dalsze działania. Na przykład, gdy zdasz sobie sprawę, że dni kończące się niepowodzeniem stanowią tylko 15% Twojego miesiąca, a aż 85% dni to postęp, zamiast uczyć się bezradności, uczysz się optymizmu!
Aby robić małe kroki prowadzące do wielkich zmian, warto stosować się do następujących zasad:
- Wybieraj takie cele, które sprawiają Ci przyjemność lub dodaj do nich elementy, które to zapewnią. Na przykład kończ realizację planu czymś miłym lub mniej intensywnym, jako formą nagrody.
- Stawiaj na realistyczne cele, zaczynając od planu minimum, zamiast od razu od najbardziej ambitnych założeń.
- Formułuj realizację celów z określeniem przybliżonego terminu.
- Regularnie monitoruj swoje postępy.
- Celebruj osiągnięcia i nagradzaj się za sukcesy, zwłaszcza po zdobyciu kluczowych punktów kontrolnych.
- Zachowaj równowagę, aby dążenie do marzeń nie odbierało Ci możliwości dbania o zdrowie i odpoczynek.
Metoda małych kroków jest niezwykle wartościowa w kontekście spełniania marzeń. Pozwala na stopniowe osiąganie coraz większych celów bez przytłaczającego poczucia presji. Systematyczne podejmowanie niewielkich działań buduje nie tylko kompetencje, ale również zwiększa Twoje przekonanie o własnych możliwościach, co krok po kroku prowadzi nas do spełnienia naszych największych marzeń.