Język bankowy to nie przelewki, ale samodzielne dzieciaki potrafią go rozgryźć.

Bankosłówka to zbiór haseł, które ułatwiają poznanie słów ze świata bankowego i finansowego.
Wpisz literkę do okna wyszukiwarki, a zobaczysz bankosłówka na tę literkę i dowiesz się, co one znaczą.

waluta

odmiana pieniędzy, jaką posługują się mieszkańcy danego kraju, czyli na przykład polski złoty czy amerykański dolar. Na świecie jest aż 180 różnych walut, a każda z nich ma swój własny symbol.

mennica

zakład, w którym produkuje się (wybija) monety należące do konkretnej waluty. Większość państw ma własną mennicę. Mennica Polska znajduje się w Warszawie.

OSZCZĘDNOŚCI

część budżetu, która pozostaje na naszym koncie bankowym za każdym razem, gdy powstrzymujemy się przed niepotrzebnymi zakupami. Gromadzenie oszczędności pomaga nam spełniać małe (a z czasem również duże) marzenia!

TRANSAKCJA

wyobraź sobie, że rodzice kupują Ci nowy rower. Wybieracie go, słuchacie porad sprzedawcy, a w końcu dochodzi do transakcji. Czyli kupujecie coś, co ktoś sprzedaje. Transakcje, czyli zakupy mogą odbywać się również przez internet.

INWESTYCJA

zakup, który przynosi korzyści, niekoniecznie finansowe. Inwestycją może być przeznaczenie oszczędności z kieszonkowego na:– wędkę, bo dzięki niej złowisz rybę, którą będziesz mógł sprzedać wujkowi;– książkę, z której nauczysz się wielu ciekawych rzeczy.

GOTÓWKA

pieniądze w formie fizycznej, czyli banknoty i monety. Gotówkę zazwyczaj nosimy przy sobie, w portfelu.

premia

dodatkowe pieniądze, które otrzymujesz za wykonanie jakiegoś zadania. Szczególnie gdy podchodzisz do niego wyjątkowo starannie.

limit

ograniczenie, które sprawia, że możesz przelać na konto innej osoby lub wypłacić z bankomatu określoną sumę pieniędzy i ani grosika więcej. Limity zdarzają się również podczas płatności zbliżeniowych. Tak jest bezpieczniej!

kantor

niewielki budynek, w którym wymieniamy walutę jednego kraju na inną, na przykład przed zagraniczną podróżą.

numer konta
26 cyfr

26 cyfr, które są przypisane do konkretnego klienta banku i zawierają informacje na temat konta. Numer konta bankowego przydaje się na przykład wtedy, gdy chcemy zrobić komuś przelew.

PŁATNOŚCI
ZBLIŻENIOWE

są wtedy, gdy zbliżasz do terminala płatniczego swoją kartę płatniczą (Kartę Samodzielniaka), aby zapłacić za zakupy w sklepie. Pieniądze z bankomatu również możesz pobrać zbliżeniowo. To bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy się spieszymy.

BANKOMAT

budka z ekranem, która służy do wypłacania pieniędzy z konta bankowego, czyli doręczania gotówki. Wystarczy, że włożysz do bankomatu kartę płatniczą i wpiszesz swój numer PIN.

NUMER PIN

kilkucyfrowe, tajne hasło, które działa jak klucz do Twojej karty płatniczej. Dzięki niemu możesz na przykład wypłacić pieniądze z bankomatu. Zapamiętaj swój numer PIN i nie zdradzaj go nikomu poza mamą i tatą. Zawsze dbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy!

BANK

miejsce, najczęściej budynek, w którym przechowuje się pieniądze wielu osób. Są w nim zupełnie bezpieczne.

Bankier

właściciel lub dyrektor banku, czyli osoba, która dba o to, by ludzie mogli zarządzać swoimi pieniędzmi bez żadnych przeszkód.

APLIKACJA
BANKOWA

specjalny program, dzięki któremu możemy zarządzać naszym budżetem przez internet – obserwować, kiedy i na co wydajemy pieniądze. Aplikacja pozwala nam między innymi na robienie przelewów, również tych na telefon.

karta
płatnicza

niewielka, lekka karta, którą zawsze nosimy w portfelu. W Twoim przypadku jest to Karta Samodzielniaka! Możesz zapłacić nią w sklepie lub wypłacić dzięki niej pieniądze z bankomatu.

KONTO
BANKOWE

konto bankowe to najbezpieczniejsze (i tylko Twoje!) miejsce na przechowywanie Twoich pieniędzy. Bank opiekuje się zgromadzoną przez Ciebie sumą, a Ty zarządzasz nią tak, jak chcesz – kupując lub oszczędzając.

KIESZONKOWE

niewielka suma pieniędzy, którą rodzice wręczają swoim dzieciom każdego miesiąca, aby uczyły się, czym są pieniądze i mogły samodzielnie ich używać.

HOLOGRAM

prostokątny, połyskliwy znak znajdujący się na karcie płatniczej. Każdy hologram jest jedyny w swoim rodzaju. To zabezpieczenie przed tymi, którzy chętnie wykorzystaliby Twoją kaskę do własnych celów.

przelew
na telefon

przekazanie pieniędzy za pomocą aplikacji mobilnej. Zamiast numeru konta bankowego osoby, której chcemy zrobić przelew, podajemy jej numer telefonu komórkowego.

KARTA KREDYTOWA

karta ta w odróżnieniu od zwykłej karty debetowej umożliwia nam wydawanie większej sumy pieniędzy niż ta, którą sami posiadamy. Korzystanie z karty kredytowej jest więc formą pożyczki od banku.

TERMINAL
PŁATNICZY

urządzenie przypominające duży telefon, które zauważysz w większości sklepów. Pokaż pani sprzedawczyni lub panu sprzedawcy to, co chcesz kupić, a poprosi Cię o zbliżenie do terminala Twojej karty płatniczej. I już, zapłacone!

BUDŻET

budżet to tyle pieniędzy, ile masz w danej chwili. Jesteś ich właścicielem. Budżet może być mniejszy lub większy, ale najważniejsze jest to, by dobrze się nim opiekować. Nie warto wydawać wszystkiego od razu! Lepiej pomyśleć, na co naprawdę potrzebne są Ci pieniądze i jak można je zaoszczędzić.

SALDO

suma pieniędzy, które w danym momencie znajdują się na koncie bankowym, a dokładniej suma przychodu (kieszonkowe od rodziców) i rozchodu (kaska, którą wydajesz). Nie mylić z saltem! :)

WYCIĄG
Z KONTA

przygotowany przez bank dokument, który obrazuje sposób, w jaki zarządzaliśmy naszym budżetem w wyznaczonym czasie. Wyciąg możemy otrzymać w formie elektronicznej lub fizycznej, czyli na kartce.

POŻYCZKA

suma pieniędzy, którą otrzymujemy od banku na zrealizowanie wybranego przez nas celu. Suma ta musi zostać zwrócona w umówionym terminie.

PIENIĄDZ

niewielki przedmiot (moneta lub banknot), dzięki któremu wymieniamy się różnymi rzeczami. Przekazujemy go, gdy coś kupujemy, a otrzymujemy na przykład za wykonywaną przez nas pracę.

PRZELEW
INTERNETOWY

sposób na to, by przekazać komuś pieniądze nie z ręki do ręki, a z konta bankowego na konto bankowe. Przelewy robimy przez stronę internetową naszego banku lub jego aplikację mobilną – specjalny program na smartfony i tablety.

WYTWÓRNIA
PAPIERÓW
WARTOŚCIOWYCH

firma produkująca banknoty. Wytwórnia Papierów Wartościowych należy do państwa polskiego, a jej budynek mieści się w Warszawie.

waluta

odmiana pieniędzy, jaką posługują się mieszkańcy danego kraju, czyli na przykład polski złoty czy amerykański dolar. Na świecie jest aż 180 różnych walut, a każda z nich ma swój własny symbol.

  • 1

Bank zmieniającego się świata

BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr. KRS 0000011571, posiadający NIP 526-10-08-546 oraz kapitał zakładowy w wysokości 147 676 946 zł w całości wpłacony.